W sobotę 3 września 2016 na dziedzińcu Zamku Książąt Mazowieckich Ciechanowie po raz XII odbyły się „Spotkania z historią”. W tym roku nad programem i przebiegiem imprezy czuwała wspólnie z Muzeum Szlachty Mazowieckiej w Ciechanowie nasza Chorągiew. 

W związku z tym, że rok 2016 jest rokiem Henryka Sienkiewicza, impreza bezpośrednio nawiązywała do wydarzeń zapisanych w książce „Krzyżacy” . W trakcie spotkań z historią przybliżono wybrane scenki z powieści głównie te, których akcję Sienkiewicz umieścił w Ciechanowie. Odgrywane przez grupy rekonstrukcyjne, pokazy rycerskie, muzyka oraz sposób życia ówczesnego społeczeństwa, przybliżyły wydarzenia właśnie z tamtego okresu i umożliwiły przybyłym poczuć klimat życia na średniowiecznym zamku.

W programie znalazły się między innymi:

– Turnieje 1vs1 (w których walczyli zawodnicy naszego bractwa Tomasz Duda oraz Konrad Pawlak)

– Rycerski Turniej Konny

– Koncert Muzyki Dawnej

– Gala Profesjonalnych Walk Rycerskich przygotowana przez Centrum Dawnych Sztuk Walki z Warszawy

Przed zamkiem powstało miasteczko białych namiotów, prezentujące życie  ludzi  okresu  średniowiecza. Na dziedziniec zaś prowadził szlak kupiecki oraz stanowiska rzemieślnicze m.in. z ceramiką, papierem czerpanym, mennicą, wikliną a także ziołami których zapach unosił się nad dziedzińcem zamkowym. Miłośnicy średniowiecza mieli możliwość zapoznać się i przymierzyć, m.in. stroje z epoki, kopie zbroi rycerskiej, wziąć do ręki miecz,  strzelić z łuku i kuszy, własnoręcznie utrzeć i skomponować skład ulubionej przyprawy lub podziwiać ręcznie robioną biżuterię.

Ostatnim  punktem wydarzenia kończącym imprezę była projekcja filmu „Krzyżacy” w reż. Aleksandra Forda.

Więcej informacji oraz zdjęć z wydarzenia na stronie muzeum: http://muzeumciechanow.pl/xii-spotkanie-z-historia/